Az egészséges táplálkozás 12 pontja:
1 pont:
Minél változatosabb, minél több féle élelmiszerből különböző étkezési módok felhasználásával állitusk össze étrendünket. Ne ragaszkodjukn a megszokotthoz, ízleljünk meg más ételeket is, kipróbálás után mondjukn csak véleményt, ne legyenek előitéleteink. A sokszínű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó étrend őnmagában komoly biztositékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.
2 pont:
Együnk kevésbé zsíro ételeket: főzéshez, sütéshez inkább margarint vagy olajat használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgók, az ülőfoglalkozásúak számára. Részesítsük előnybe a gőzölést, párolást, a fóliában, teflonedényben, vagy fedett cserépedényben, mikrkohullámú sütöben készítést, a zsiradékben sütéssel szemben. Mellőzzük a rántást, kedvezőbb a kevés liszttel, keményítővel készített habarás.
3 pont:
Kevés sóval készítsük az ételeket, utólag ne sózzunk: a mérsékelten sós ízt, nagyon hamar meg lehet szokni. Különösen kerüljük a sózást gyermeknél, mert az ekkor kialakult ízlés az egész életre kihat. A fogyasztásra kész elelmiszerek közül válasszuk a kevésbe sózottakat. Az ételek változatos ízesítésére sokféle fűszert használhatunk.
4 pont:
Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legalább egyszer - kétszer együnk édességet, süteményeket, soha ne étkezések között, föleg ne helyette. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet cukor helyett használjujnk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs, és zöldséglevet, mintnem italokat, szörpöket. A kávéba, teába - ha egyáltalán szükséges - inkább mesterséges édesítőszert tegyünk. Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére.
5 pont:
Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet, tejterméket (sajt, túró, aluddtej, kefír, joghurt) A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmuakat válasszuk.
6 pont:
Rendszeresen, napont többször együnk nyers gyümölcsöt, zöldséget (salátának elkészítve, erre télen is van mód), párolt főzelék növényt, zöldséget.
7 pont:
Asztalunkra mindig kerüljön barna kenyér. Köretként, vagy a fogás alapjaként inkább a burgonyát és a párolt zöldségeket válasszuk a rízs, esetleg tészta helyett.
8 pont:
Naponta 4-5ször étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bőséges, vagy nagyon kevés. Minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálék mennyiséget. Együnk nyugodtan, kényelmesen, nem kapkodva. A főtt ételeket elkészítésük után mielőbb tálaljuk, ne tároljuk melegen órákig. Legyen meg a napi megszokott étkezési menetrendünk, lehetőleg mindig azonos időpontban együnk.
9 pont:
A szomjúság legjobban ivóvízzel oldható. Az alkohol káros, a szeszes italok energiafelesleget jelentenk táplálkozási szempontból, ezért is kerülni kell ezeket. Gyermekeknél a legkisebb mennyiségben is tilosak.
10 pont:
A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azomban célszerü egyeseket előnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek. Bőséges fogyasztásra javasolt: elsősorban gyümölcsök, zöldség, és főzelékek, hal, továbbá barna kenyér, burgonya.
Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok, és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerű a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin) tojás, tészta, szárazhüvelyesek.
Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmény,zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítő, só, tömény italok, sör, bor. Figyeljünk a csomagolt ételeken feltüntetett energia és tápanyagértékekre, egyéb összetételi adatokra, amelyek sok segitséget adnak az élelmiszerek kiválasztásában, és az étrend összeállitásában.
11 pont:
A helyes táplálkozás kedvező hatásait hatékonyan egészíti ki a dohányzás teljes mellőzése, a rendszeres testmozgás.
12 pont:
A helyes táplálkozás fedezi a szervezet minden élettani folyamatának energia-és tápanyag felhasználását. Egyszerű módszert jelent értékelésre a testömeg mérése. A megfelelő táplálkozás mellett a kívánatos testömeg alakul ki, ezt a célt kell elérnünk!